A Horthy-korszak igencsak vitatott idszaka a magyar trtnelemnek. Mikor 1920-ban Horthy Mikls bevonult Budapestre, s kormnyzv vlasztottk az orszg nagy rsze idegen megszlls alatt volt, s romokban hevert. A fehrterror lesjtott a Tancskztrsasg minden volt tmogatjra, s csupn egy ember grf Apponyi Albert volt olyan btor, hogy felemelje a szavt a jogtalan atrocitsok ellen. Revzira kerlt a Krolyi-fle 1919-es fldreform, az j megolds mely a kisgazda Nagyatdi Szab Istvn nevhez ktdik messze nem adott annyit a parasztoknak mint a Krolyi-fle, azonban volt id megvalstani, gy a parasztokat elktelezte a rendszer mellett. A konzervatv krk, flve a szlssgtl meghagytk (kibvtett) formban a dualizmus kori vagyoni cenzusos vlasztjogot. A lps ksbb igazoldott is, ugyanis megakadlyozta Szlasinak s cscselknek a trnyerst a nemzetgylsben. A 20-as vekben a Kzp-Eurpai llamokban (Csehszlovkit kivve) mindentt tekintlyuralmi diktatrk jttek ltre. Magyarorszg szintn kivtel volt, a kormnyok rendre vltottk egymst, a vlasztsokat is megtartottk (s br csalsokra mindig sor kerlt, de mg mindig alkotmnyosak voltak a keretek). A polgarizldsrl sem feledkezhetnk meg. Vlemnyem szerint a reformokat be lehetett volna vezetni az 50-s vekben, ha nem jn a kommunistza uralom, mert akkor mr volt lehetsg demokrcira ltalnos vlasztjog s fldoszts mellett is.
A mai demokratikus, alkotmnyos rendben jjledt (ha mg nem is nagy mrtkben) a '20-as vek elejnek legitimista szelleme. Szerencsre mg nem felejtette el mindenki, hogy volt neknk egy uralkod dinasztink mely sajnlatos mdon elvesztette a trnjt. Azta 88 v telt el. Ha egy orszgnak van egy uralkod dinasztija az szmos elnnyel jr. Mg nem vagyunk elegen de szmunk gyarapszik, s hallathatjuk a hangunkat, de csak demokratikus, alkotmnyos eszkzkkel. Minden ms prblkozs lzadsnak minstend. A legfontosabb feladat a Habsburg Monarchia jjlesztse konfderatv keretek kzt.
1 (2006.12.25.)
A monarchizmus lnyege A monarchizmus legfontosabb eleme egy uralkod, s annak dinasztija irnti elktelezett loyalits. A mi esetnkben a Habsburgokrl van sz. A kirly fontos szemly minden monarchikus orszgban. Ma az alkotmnyos keretek kztt, az uralkodk jelentsge csekly. De vannak olyan funkcik melyeket csak k tlthetnek be. Prtatlan dntbrk lehetnek a prtok, s a nemzetek kztt, klnsen igaz ez a Habsburgokhoz hasonl kozmopolita dinasztikra. Az "isten kegyelmbl val" kirlysg ideje lejrt, helyette "a nprt" ideje jtt el. Flrerts ne essk. Nincs sz semmilyen abszolutikus, vagy diktatrikus gondolatrl. Csupn arrl, hogy a dinasztiknak a sors ltall joguk van trnjaikhoz, hogy alattvalikat gyaraptsk. s
Eme kt v meghatroz volt Eurpa, a vilg s Magyarorszg trtnetben is. A liberlis vvmnyok, az alkotmnyok megszletse indtottk el a jlti llam fel vezet ton az llamokat. Mint kzismert Pest-Budn 1848. mrcius 15-n kvetkezett be a fontos esemny. prilis 11-n pedig Ferdinnd kirly szentestette az prilisi trvnyeket, alkotmnyt adva a magyar nemzetnek (a nap nemzeti nnep volt a dualizmus korban). Szerencstlen mdon az esemnyek az nvdelmi hbor megkezdsbe torkollottak 1848. szeptember 11-n mikor Jellasics bn horvt serege megtmadta az orszgot. A schwechati csata mg mindig nem jelentett fggetlensgi harcot (nem lehetett elkezdeni, mert akkor a honvdsereg tisztikarnak 75%-t alkot volt cs-kirlyi tisztek nagy rsze kilp a seregbl, mely gy felbomlik). 1849. mrcius 4-n jelentettk meg az Olmtzi Alkotmnyt mely a birodalmat kzpontostott llamm vltoztatta, s megvonta Magyarorszgtl az prilisi trvnyeket. Kossuth hatsra a nemzetgyls 1849. prilis 14-n detronizlta a dinasztit (ez ksbb hibs lpsnek bizonylt), de mg mindig nem jelentett kztrsasgot (hivatalosan) Kossuth pedig kormnyz lett (1849. augusztus elejn a trnt felknltk a Romanovoknak). A trnfoszts jogi alapott teremtett Bach szmra, hogy elvegye az orszg kivltsgos helyzett. A lpst Ferenc Jzsef nem tudta megbocsjtani, s llandan fltette trnjt a magyaroktl. Az nvdelmi hbor jogossghoz nem fr ktsg. De mi a helyzet a fggetlensgi harccal? Akrmivel is szptennk az lzads volt, a dinasztia elrulsa. Igazoldtak Windisch-Grtz herceg szavai (,,Mit rebellen unterhandle ich nicht!" - ,,Lzadkkal nem trgyalok!").
1 (2006.12.21.)
A dualizmus Az oldal fleg eme korral kvn foglalkozni. A dualista rendszer risi vitkat kavart a mltban (s kavar mg most is a trtnszek krben). Egyesek a magyar fggetlensg ,,elvesztsn" sajnlkoztak. Mi monarchistk gy ltjuk, hogy eme idszakban Magyarorszg fggetlen volt (s egyltaln nem kellett osztrk tlslytl tartani, sokkal inkbb magyartl), Ausztrival szvetsgben pedig Eurpa egyik nagyhatalmt alkotta. A dualista korszakban hatalmas fejldsen ment t a gazdasg (rszint annak ksznheten hogy Magyarorszg a kzs monarchia rsze volt). A dualizmus legnagyobb problmja az 'alvetett npek' teht a csehek, ukrnok, romnok stb. kirekesztse volt a kzletbl. Ezt leszmtva azonban a helyzet jobb nem lehetett volna. ,,Jobb javaslatot mely jelen helyzetnkben kivihet lett volna tallni nem tudtunk." - Dek Ferenc
A ksztk nem kvnnak llst foglalni a jelen politikval kapcsolatban. Inkbb ms nzetet ismertetnnek meg. Elszr is leszgezend: a III. Kztrsasg legitim rendszer, melynek megdntsre irnyul minden trekvs lzadsnak minsl. A demokrcia a npjlt elengedhetetlen felttele, gy aki ez ellen emel szt, az elemi szabadsgjogokat veszlyeztet. Nem vagyunk szlssgesek, csupn egy demokratikus monarchit kvnnnk a Habsburg-hz jogara alatt.E demokratikus Monarchia lehetsget adna a Duna-Konfderci megvalstsra (Romnia, Szerbia, Szlovkia, Szlovnia, Horvtorszg, Ausztria, Csehorszg, s Magyarorszg tagsgval) melyben minden tagllam egyenl lenne, s kzsen intznnek bizonyos gyeket (a dualizmus kori 3 kzs gy).
A dinasztia az els vilghbor kvetkeztben vesztette el trnjt, Magyarorszg pedig terletnek 2/3-t. Az etnikailag magyar terletek visszacsatolsa jogos kvetels, melyhez nem frhet ktsg.De ha brki a trianoni hatrokat kveteli (az n. 'hungarsitk' pl. 64 vrmegye mozgalom), az ugyanolyan rosszat kvet el, mint azok akiknek rtani akar.
A szlssg veszlyezteti a fenll demokratikus, alkotmnyos rendet, nem trdik a legelemibb emberi jogokkal, gy ki kell hogy zrasson a politikbl, mindenki rdekben. Ez rtend mind a kommunistkra, mind a ncikra.